Meta për Dritan Dajtin: KLGJ dhe Prokuroria të hetojnë

12:03 | 11/02/201912:030

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda për Dritan Dajtin, i cili vrau 4 policë dhe u dënua me 25 vite burg si rezultat i gjykimit të shkurtuar. Kreu i shtetit  tha se mbështet thirrjen e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë dhe se KLGJ dhe prokuroria duhet te vihen në lëvizje për të verifikuar dhe hetuar çështjen.

I është bashkuar edhe presidenti Ilir Meta zërave kritikë për heqjen e dënimit të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dënimin përfundimisht të tij me 25 vite burg.

“Mbështes fuqimisht thirrjen e ambasadorite BE që KLGJ e Prokuroria e përgjithshme të vihen në lëvizje për të vlerësuar dhe hetuar çështje në fjalë”.

Përgjigje i dha edhe mazhorancës për kandidatin Anastas Angjeli që përflitet se do të vendoset në krye të Kontrollit të Lartë të shtetit.

“Jam i bindur se të gjitha propozimet e Presidentit synojnë insitucionet e pavarura dhe forcimin e sundimit të ligjit në vend dhe jo të shumicave”.

Deklaratat e tij kryetari i shtetit i bëri pas pjesëmarrjes në konferencën me temë “Marrëdhëniet e punës dhe shqyrtimi gjyqësor” ku kërkoi  ulje të numrit të të larguarëve nga puna padrejtësisht.

30% e rasteve në Gjykatën Administrative janë për problemet në marrëdhëniet e punës- ka thënë presidenti Meta duke kërkuar edhe plotësimin me trupën e nevojshme të kësaj gjykate.

Gjithashtu kreu i shtetit ka sugjeruar që të përcaktohet me ligj evidentimi i përgjegjësisë direkt të zyrtarit publik për shkarkime të padrejta nga puna pasi dëmi nuk mund t’i ngarkohet taksapaguesit shqiptar, që janë të dëmtuarit kryesorë në këtë rast ka thënë Presidenti Ilir Meta. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono