Meta për arsimin e lartë: Zbatimi i ligjit vështirësi për autonominë e universiteteve

17:15 | 12/04/201917:150

Zbatimi i Ligjit të Arsimit të Lartë ndesh vështirësi për të siguruar autonominë dhe pavarësinë financiare të universiteteve publike. Deklarata vjen nga Presidenti i Republikës Ilir Meta sipas të cilit edhe  vonesa e pajisjes së studentëve me “Kartën e Studentit” është e pajustifikuar.

Tonin kritik nuk e ka kursyer Presidenti i Republikës as për ligjin e arsimit të lartë. Nga auditoret e një universiteti privat, kryetari i shtetit tha se problemet zbatimin e këtij ligji dolën pas protestave të studentëve.

“Zbatimi i Ligjit të Arsimit të Lartë, vështirësi për të siguruar autonominë dhe pavarësinë financiare të universiteteve publike. Reforma në Arsimin e Lartë dhe kërkimi shkencor duhet të ketë një frymë më gjithëpërfshirëse dhe duhet të synojë krijimin e kushteve të duhura për të përmirësuar cilësinë e mësimdhënies. Reforma në Arsimin e Lartë duhet të synojë që universitetet të jenë të pavarur dhe të pakushtëzuar nga politika”.

Në mbledhjen e ardhshme të qeverisë pritet të miratohet karta e studentit, megjithatë për presidentin Meta kjo nuk e justifikon vonesën në pajisjen e studentëve.

“Vonesa e pajisjes së studentëve me “Kartën e Studentit” është e pajustifikuar dhe mbetet detyrim imediat për t’u garantuar studentëve të drejtave që burojnë prej saj ashtu si të studentëve të tjerë në vendet e rajonit dhe të Europës”.

Presidenti i Republikës e sheh të domosdoshme krijimin e një klime të re të dëgjimit të njëri-tjetrit, në mjediset universitare e shoqërore dhe politike. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono