Meta në OKB, takon presidentët e Polonisë, Qipros dhe mbretin e Jordanisë

09:11 | 26/09/2018

Presidenti i Republikës po vijon takimet me homologë në Nju Jork në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në takimin me Presidentin e Polonisë, Andrej Duda, kreu i shtetit Meta vlerësoi mes të tjerash bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e turizmit dhe numrin gjithnjë në rritje të turistëve polakë që vizitojnë Shqipërinë.

Në bashkëbisedimin me Presidentin e Qipros Nicos Anastasiades, Meta mori mbështetje në kuadër të integrimit të vendit në BE.
Ndërsa në takimin me Mbretin e Jordanisë, Abdullah II, presidenti Meta vlerësoi bashkëpunimin dypalësh, veçanërisht në fushën e sigurisë, por edhe interesi në rritje për të bashkëpunuar në aspektin ekonomik apo të shëndetësisë, janë fusha që duhet t’i nxisim e promovojmë më tej. Gjatë takimeve, presidenti Meta i ftoi homologët për vizita zyrtare në Shqipëri, në funksion të forcimit të bashkëpunimit reciprok./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono