Meta në Kolegjin e NATO-s në Romë: Shqipëria e gatshme për çdo përgjegjësi

19:10 | 15/04/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi një vizitë në Romë, si i ftuar nderi në kolegjin e mbrojtjes së NATO-s, në kuadër të 10 vjetorit të antarësimit të Shqipërisë në organizatën e Atlantikut të Veriut.

Në fjalën e mbajtur në auditorin e këtij kolegji, kreu i shtetit bëri një bilanc të agazhimit 10 vjeçar të Shqipërisë përkrah Aleancës dhe shprehu mbështetjen për politikën e dyerve të hapura.

“Shqipëria është e gatshme të marrë të gjitha përgjegjësitë që i kërkohen, veçanërisht në përmbushjen e rolit të saj të pazëvendësueshëm si faktor stabiliteti në rajon, si promotore e palodhur e bashkëpunimit dhe integrimit rajonal, si mbështetëse e vendosur e politikës së “Dyerve të Hapura” të NATO-s dhe si partnere strategjike e Aleancës përmes një politike të jashtme koherente dhe të besueshme”, u shpreh mes të tjerash Kreu i Shtetit Ilir Meta. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono