Meta ndërron mendje, nuk shkon para Komisionit të Venecias

16:03 | 10/10/201916:030

Nesër Komisioni i Venecias do të miratojë rekomandimin përfundimtar për shkarkimin e Ilir Metës. Por edhe pse ishte zotuar se do të shkonte vetë përpara komisionit, Presidenti i Republikës ka hequr dorë, dhe ka dërguar vetëm 3 këshilltarët e tij, të cilët do të përballen me 3 deputetë të Partisë Socialiste në anën tjetër.

Këshilltarët e Presidentit do të paraqesin 10 pyetje shtesë për komisionin, duke kundërshtuar opinionin paraprak të Venecias që e vlerësonte se Meta kishte tejkaluar kompetencat duke anuluar datën e zgjedhjeve.

Presidenca synon që Venecia të mos e miratojë rekomandimin këtë të premte, por ta shtyjë në sesionin tjetër.

Socialistët do të paraqesin disa komente mbi opinionin paraprak, duke kërkuar që Venecia ta shpallë vendimim këtë mbledhje. Komente të kundërta me socialistët, komisionit i janë dërguar edhe nga Partia Demokratike. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono