Meta letër Ruçit për Gjykatën Kushtetuese: KED cënoi luajalitetin kushtetutes

15:00 | 10/11/201915:000

Në kohën kur maxhoranca e cilëson të konsumuar kohën e Presidentit të Republikës për tu shprehur për anëtarin e radhës në Gjykatën Kushtetuese dhe ka botuar në fletoren zyrtare renditjen e KED-së, kreu i shtetit i është drejtuar me një letër kryeparlamentarit Gramoz Rucci. Në letrën e tij, të cilën Meta fton edhe deputetët e Kuvendit ta lexojnë, Presidenti sqaron se për ngërçin e krijuar është përgjegjës Këshilli i Emërimeve në Drejtësi.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se me vendimin për mos propozuar emrin e rradhës për plotësimin e vendit vakant në Gjykatën Kushtetuese i është përmbajtur vetëm ligjit dhe kushtetutës. Përmes një letre të gjatë të drejtuar kryeparlamentarit Ruçi, kreut të KED-së, Ardian DVORANI dhe avokates së Popullit,  Erinda BALLANCA, kreu i shtetit i ka bërë një skaner të gjithë procesit të përzgjedhjes së kandidadurave për Gjykatën Kushtetuese, duke drejtuar gishtin e përgjegjësisë nga Këshilli i Emërimeve të Drejtësisë për situatën e krijuar.

“Fakti që të njëjtët aplikantë gjenden edhe në listën e Kuvendit, komplikon kompetencën kushtetuese të zgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Kështu, një përzgjedhje e mundshme e Presidentit, pa ruajtur radhën kronologjike që Kushtetuta përcakton, mund të sillte/sjellë teorikisht, deri edhe në vendosjen e Kuvendit në kushtet e pamundësisë praktike për të pasur numrin e nevojshëm të kandidatëve për zgjedhur anëtarët që i takojnë”.

Sipas kreut të shtetit KED me dërgimin e listave në të njëjtën ditë në Presidencë ka cënuar institucionin e drejtuar prej tij.

“Me procedurën fundore administrative të dërgimit të listave që ka ndjekur Kryetari i KED-së duket hapur se ky organ ka cenuar parimin e luajalitetit kushtetues, pasi në veprimtarinë administrative të tij nuk ka treguar kujdes e bashkëpunim me Institucionin e Presidentit të Republikës në procedurat e emërimit të anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese. Duke anashkaluar dhe mosvlerësuar thellësisht faktin se çfarë efekti do të prodhonte veprimtaria e tij administrative në ushtrimin e kompetencave nga Presidenti i Republikës dhe Kuvendi i Shqipërisë, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i ka vendosur organet në një vështirësi për të ushtruar kompetencat sipas rregullit kushtetues”.

Thirrjen e tij të fundit, Presidenti Meta e ka për ligjvënesit që do të votojnë këtë të hënë për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese, të cilëve përpara se të shprehin përgjegjësinë e tyre me votë i sygjeron të lexojnë rrugën ligjore përmes së cilës duhet të kalojë procesi. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono