Meta: Ilaç që shëron krizën është respektimi i votës

13:40 | 11/07/201913:400

Situata aktuale në Shqipëri dhe kriza kushtetuese e institucionale ishte në qendër të takimit që presidenti Ilir Meta pati sot me delegacionin e komitetit Hebreo-amerikan ne qendër në Nju Jork.

Gjatë takimit, Meta e njohu kreun e këtij komiteti Dejvid Harris, edhe me zgjidhjen që ka ofruar për t’i dhënë fund krizës, që sipas tij është dekreti i 13 tetorit për zgjedhjet vendore, parlamentare dhe të Presidentit nga populli.

“I vetmi ilaç që shëron vendin nga kjo krizë e thellë përfaqësimi dhe legjitimiteti është vetëm respektimi i votës së lirë dhe direkt të të gjithë qytetarëve shqiptarë, dhe pranimi i verdiktit të tyre final nga të gjithë ne”, – u shpreh kreu i shtetit.

Nga ana e tij, Harris ofroi mbështetje për të rritur rolin e diasporës shqiptare në SHBA, me qëllim ndikimin në politikën dhe administratën amerikane./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono