Meta: Gati të lë mandatin, të mos lejoj instalimin e një junte ushtarake

11:45 | 20/03/2019

Është gati të djegë mandatin Presidenti i Republikës Ilir Meta. Paralajmërimin e bërë nga Pogradeci ia drejtoi Kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Shembull për këtë gjest ka marrë ish presidentin e Kilit me arsyetimin se rrezikohet vendosja e juntës ushtarake në Shqipëri.

Do të kryejë të njëjtin akt si opozita, ndonëse e ka dënuar veprimin e tyre për të lënë institucionin e Parlamentit.

Por zgjidhja nuk ven nga ata që janë ulur së fundi në Parlament.

Mesazh i dërgon edhe qeverisë që përveç përballje polici protestues nuk po ofron asnjë alternativë tjetër tha kryetari i shtetit.

Në mungesë edhe të gjykatës kushtetues,duket se nuk ka kush ti japë zgjidhje kësaj krize që sot duket e qëllimshme në sytë e Presidentit. Sot është koha të mos flitet më për shkakun por për pasojën që rrezikon seriozisht integrimin e vendit dhe për këtë Presidenti Ilir Meta është i gatshëm të lërë detyrën e kryetarit të shtetit duke shpresuar se në këtë mënyrë i del në mbrojtje demokracisë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono