Mesi kthehet në stërvitje me Barcelonën

17:05 | 22/08/201917:050

Barcelona shpreson që Lionel Mesi të jetë gati për sfidën e radhës në kampionat ndaj Betisit. Kapiteni ende nuk duket në formën e duhur, ndërsa mbrojtësi Pike do të luajë ndeshjen e 500-të me fanelën katalanase.

Kjo nisje duhet të harrohet sa më shpejt. Barcelona ka vetëm një mënyrë të sigurt për ta bërë një gjë të tillë, që në ndeshjen e radhës ndaj Betisit, ndryshe nga ajo në Bilbao, të ketë në fushë kapitenin.

Lionel Mesi i dha shpresë trajnerit Ernesto Valverde, shokëve të skuadrës dhe tifozëve duke u kthyer në stërvitje me grupin, për herë të parë ditën e djeshme. Deri tani, argjentinasi kishte javë që ushtrohej i vetëm, sipas një programi të veçantë për t’u rikuperuar nga dëmtimi i pësuar.

Kjo nuk mjaftoi për ndeshjen e parë, por edhe për të dytën nuk është i sigurt. Thuajse pa integrim në skuadër, ai nuk ka formën dhe ritmin e duhur për një 90 minutësh.

Kjo do të thotë se në “Kamp Nou”, Valverde mund ta aktivizojë vetëm për një minutazh të kufizuar, me shumë gjasë në pjesën e dytë. Barcelona ka shqetësime, por edhe një moment pozitiv.

Gerard Pike, njëri nga kapitenët, do të luajë ndeshjen e 500-të me fanelën “blaugrana”. Mbrojtësi i qendrës debutoi në Champions në 2008-ën ndaj Vislës së Krakovit, dhe ndeshjen e parë 90-minutëshe e luajti ndaj Santanderit në “Kamp Nou”.

Në 499 ndeshje ai ka shënuar 46 gola, ku spikat ai ndaj Realit në fitoren 6-2 në Madrid, bashkë me festimin e veçantë që ka mbetur në histori. Në 12 vjet ka fituar 29 trofe, dhe shpreson që këtë sezon të kalojë numrin 30./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono