Mesazhi prekës i 100-vjeçares për ditëlindjen e saj

19:00 | 05/05/2019

Një grua 100-vjeçare e ka festuar ditëlindjen e saj në një plazh, duke dhënë një mesazh për  ndryshimet e klimës. Ti Østmo jeton pranë Praze-An-Beeble në Cornwall, festoi me familjen dhe miqtë në Gyllyngvase Beach në Falmouth.

“Unë dua të di se gjërat po lëvizin në drejtimin e duhur para se të shkoj”, tha ajo. Në vend që të pyeste njerëzit për dhuratat për ditëlindjen, znj. Østmo i pyeti nëse do të mbillnin pemë në vend.

Të gjithë pjesëmarrësve në festën e ditëlindjes së saj iu kërkua të linin një mesazh paqeje mbi një pemë për ndryshimet klimatike dhe të “përhapnin fjalën” se veprimi është i nevojshëm.

Zonja Ti Østmo jeton me djali dhe nusja e tij në një pronë të vogël, ku familja mban pula dhe rrit frutat dhe perime. Dashuria e saj për botën natyrore filloi kur ajo kaloi tre vjet në Ushtrinë Tokësore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Mamaja ka qenë gjithmonë një ambientaliste dhe deri në moshën 80-vjeçare ajo ka ecur vetëm me biçikletë. Ajo ka hipur në aeroplan vetëm dy herë në jetën e saj dhe kurrë nuk ka ngarë një makinë”, tha i biri i saj Gavin.

Ai tha se nëna shpenzon shumë kohë duke hulumtuar efektet e aktivitetit njerëzor në mjedis në iPad dhe është frymëzuar veçanërisht nga Greta Thunberg dhe Sir David Attenborough./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono