Mërtiri: Nëse qeveria do të kapë gjyqësorin do ishte katastrofike

17:31 | 22/11/201917:310

Sociologu Ergys Mërtiri në studion e “ABC News” me gazetaren Juli Xhokaxhi ka komentuar përplasjet institucionale për Gjykatën Kushtetuese. Sipas tij Gjykata Kushtetuese është “thembra e akilit” në çdo sistem politik.

“Përpjekja për ta bërë me ngut Reformën në Drejtësi nuk do të sjellë rezultate. Procesi do të ketë probleme edhe pse si konceptim refoma mund te jetë shumë e mirë. Tentativa që gjithkush të marrë pjesën e vet, për ta kapur është mëse e natyrshme në politikë”, tha Mërtiri.

Ndërkohë sociologu u ndal te funksioni i ndërkombëtarëve të cilët sipas tij veprojnë në mënyrë burokratike.

“Ndërkombëtarët veprojnë në mënyrë burokratike, polikanët shqiptarë jane më të zgjuarit, mjeshtra për t’i bërë bisht ligjeve, janë ustallarët më të mirë dhe është shumë e veshtirë që dikush nga jashtë të vijë dhe të ndryshojë sistemin”, u shpreh Mërtiri.

Sipas tij dalja e opozitës nga sistemi ka ekspozuar vetëm presidentin Meta, i cili duhet të luftojë i vetem brenda sistemit, por do të ishtë më mirë nëse do të kishte dalë nga sistemi, deklaroi Mërtiri./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono