Merkel: Pozicioni i Gjermanisë në politikën ndërkombëtare nuk ka ndryshuar

10:02 | 31/10/2018

“Pozicioni im në politikën ndërkombëtare nuk ka ndryshuar”. Kështu ka deklaruar të martën Angela Merkel, një ditë pasi njoftoi se do të tërhiqej nga kandidimi për kryetare të CDU-së. Kancelarja ka folur gjatë një takimi me presidentin egjiptian Al Sisi, kur është pyetur nga mediat nëse roli i saj në lidhje me krizat ndërkombëtare do të jetë më i dobët pas vendimit për t’u tërhequr. “Tani do të kem më shumë kohë për t’u fokusuar në punën time si kancelare”, ka thënë ajo. Të hënën, me një lëvizje surprizë Merkel njoftoi tërheqjen nga kandidimi për kryetare në kongresin e ardhshëm të CDU-së që mbahet më 7 dhjetor. Gjithashtu, Merkel tha se mandati aktual do të jetë i fundit për të si kancelare dhe më pas nuk do të pranojë më poste politike./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono