Merkel: Në mars duam të arrijmë marrëveshjen për të filluar hapjen e negociatave me Shqipërinë

12:44 | 27/01/202012:440

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Berlin ku po zhvillon një takim me kancelarin Angela Merkel në për të biseduar me të për Konferencën e Donatorëve. Kryeministri Rama e njoftoi vetë këtë ditën e djeshme në rrjetet sociale.

Siç raporton “Reuters” Rama dhe Merkel kanë zhvilluar bisedën e tyre edhe në lidhje me hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se ajo do të kërkojë fillimin e bisedimeve të pranimit në Bashkimin Evropian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në një samit të BE në mars.

“Mbi të gjitha, ne duam të arrijmë një marrëveshje në Këshillin e ardhshëm Evropian në Mars për të filluar negociatat e pranimit me Shqipërinë, dhe gjithashtu me Maqedoninë e Veriut,” u tha ajo gazetarëve në Berlin në një takim me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

“Të dy vendet kanë arritur shumë,” tha ajo. “Tani do të punojmë shumë për të arritur rezultatet e dëshiruara në Mars”./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono