Merkel mbështet Shqipërinë? Shehi: Do i kapërdija atletet e Ramës

20:40 | 29/04/201920:400

Sot Kryeministri Rama ka takuar në Berlin Kancelaren Merkel.  Zyra e shtypit të kreut të qeverisë bëri të ditur se Kancelaria e Gjermanisë ka thënë se do mbështesë Shqipërinë në hapjen e negociatave me BE. Për Dashamir Shehin, nëse Merkel na mbështet për në BE, do jetë kënaqësi, sepse nuk mbështet Ramën por Shqipërinë.

Mirela Milori: Në samitin e Berlinit ka pasur një takim Kryeministri me Merkel. Zyra e tij bën me dije se ka qenë një takim shumë i frytshëm dhe zonja Merkel ka deklaruar mbështetje e Gjermanisë, ku jeni edhe ne pragun e çeljes së negociatave. Mendoni se është një sinjal pozitiv për qeverinë dhe mund të kthehet në një sinjal negativ për rrugën që zgjodhi opozita?

Dashamir Shehi: “Kjo që thatë ju është se ta njoftojmë popullin. Zyra e shtypit të Kryeministrit edhe sikur ai të jetë i zi fare do të thotë se ky është fare i bardhë madje ka edhe disa argjend tek veshët. Kjo punë them që nuk vlen. Them se nuk vlen pasi ka bërë kaq shumë propagandë duke gënjyer.  E dyta sikur kjo të jetë e vërtetë unë do e uroja me gjithë shpirt që në fund të fundit të marrë fund një herë dhe përgjithmonë kjo histori ky kalvar i gjatë i letrave dhe burokracisë shqiptare tek dera e Evropës. Mirë apo keq edhe ne që jemi opozitare kemi nevojë për Evropën. Me një Evropë këtu e cila do të vëzhgojë pushtetin, Ramën. Kam frikë që ajo zonja Mergel nuk e di fare se çfarë kemi bërë ne, që jëmi në Parlament dhe që kemi dalë jashtë Parlamentit. Ajo i drejtohet shqiptarëve dhe nëse ka ndodnjë shanc në këto kushte që jemi ne që të hyjmë në Evropë do të jetë një gjë shumë e madhe. Unë do të kapërdija edhe atletet e Ramës, i cili do të vijë këtu dhe do na çajë dërrast për lavdinë evropiane. Do e kapërdija sinqerisht që vetëm e vetëm nesër të paktën të jemi nën vëzhgimin e syrit evropian”./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono