Merkel mbështet Shqipërinë: Gjermania në krah të Shqipërisë, marrim pjesë në konferencën e donatorëve

13:11 | 27/01/202013:110

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Berlin ku në është takuar me kancelarin gjermane Angela mergel.

Në këtë takim është diskutuar për konferencën e donatorëve gjithashtu edhe për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.

Në përfundim të bisedës kancelaria gjermane dhe kryeministri shqiptar Edi Rama mbajtën një fjalë përpara mediave.

“Gjermania do të marrë pjesë në këtë konferencën e donatorëve në 17 shkurt ku do të përpiqemi të ndihmojmë sa më shumë Shqipërinë. Ne do të flasim për një seri marrëdhëniesh të mëparshme dhe kursin e reformave të qeverisë. Në lidhje me reformën në drejtësi janë arritur shumë gjëra. Kjo reformë ka rëndësi të madhe për perspektivën e Shqipërisë. Ne duam që këto dy shtete të shkojnë drejt BE-së dhe duam që të arrijmë një marrëveshje në takimin e ardhshëm të Këshillit të BE-së në mars për të filluar çeljen e negociatave me Shqipërinë, si edhe me Maqedoninë e Veriut. Të dy vendet e kanë merituar. Këtë qëndrim e kemi pasur edhe në takimin e kaluar dhe tani do të punojmë me forcë që në mars të arrijmë rezultatin e dëshiruar. Nuk është vetëm në interes të këtyre vendeve por edhe në interesin tonë që këto vende të afrohen me BE-në”, tha kancelarja Merkel./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono