Merkel bisedë telefonike me Johnson: Marrëveshja, e pamundur me kushtet tuaja!

23:52 | 08/10/201923:520

Një marrëveshje me Bashkimin Europian për Brexit, bazuar në planin e kryeministrit Boris Johnson është e pamundur. Kështu ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë një bisede telefonike me kryeministrin britanik, sipas një burimi anonim nga Downing Street.

Sipas burimit në fjalë, i cituar nga BBC, Merkel ka vendosur si kusht që Irlanda e Veriut të mbetet në Unionin doganor, një gjë kjo e papranueshme për Londrën. Ndërkohë, gjatë një vizite të zhvilluar ditën e martë në Londër, kryetari i Parlamentit Europian, David Sassoli ka deklaruar se alternativat e Brexit janë dy.

“Ose shtyrja, ose dalja pa marrëveshje”, ka thënë Sassoli pas takimit me kryeministrin Johnson.

Sassoli ka shtuar se Parlamenti Europian është i hapur për një shtyrje, por ajo duhet të vijë me kërkesë të palës britanike. Ai ka shtuar më tej se mungesa e një akordi do të ishte pa diskutim një përgjegjësi e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono