Merkel bën thirrje për një politikë të qëndrueshme mes BE-së dhe Kinës

07:12 | 24/01/202007:120

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi se Bashkimi Europian duhet të gjejë një politikë të përbashkët dhe të qëndrueshme për marrëdhëniet me Kinën.

Merkel gjithashtu bëri të ditur se në samitin e ardhshëm BE-Kinë që do të zhvillohet në muajin shtator në Leipzig, prezantimi i Kinës për një sistem të tregtimit të emetimeve do të jetë i rëndësishëm, duke shprehur shpresë për bashkëpunim lidhur me këtë fushë.

Në Forumin Ekonomik Botëror, Merkel theksoi se bisedimet duhet të përqendrohen edhe në politikën e jashtme aktive të Kinës në rajone si Afrika, ndërsa theksoi se BE duhet të ketë një rol më aktiv.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono