Meksikë, presidenti i ri: Do të mposht narkotrafikun

13:02 | 09/10/201813:020

Presidenti i zgjedhur i Meksikës tha nuk kundërshton legalizimin e drogës si pjesë e zgjidhjes së problemit me trafikimin e lëndëve narkotike. Gjithashtu nënvozn se do të luftojë kartelet e narkotrafikut.

Presidenti i zgjedhur i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, i cili do të marrë zyrtarisht presidencën me 1 dhjetor, është I hapur për legalizimin e disa drogave në vendin e tij. Kështu raportohet nga shtypi lokal, që citon këtë zgjedhje si pjesë të strategjisë së studiuar nga kreu i shtetit për sjellë paqe për kombin, që është goditur nga vala e dhunës në vitet e fundit nga kartelet e narkotrafikut.

“Ka shumë propozime për t’u analizuar për të kuptuar se cila është rruga më e përshtatshme për të ndjekur, por besoj se një vëmendje të veçantë do të shkojë edhe për problemin e pasigurisë dhe atë të dhunës”, është shprehur Lopez Obrador.

Presidenti ka folur edhe për marrëveshjen e fundit tregtare mes vendeve të Amerikës së Veriut,

“Pakti i ri tregtar duhet të lejojë një rritje per 4% në vit”, thotë ai.

Marrëveshje e re garanton qetësi dhe lejon që të vijnë investime”, shpjegon Obrador në një intervistë dhënë për gazetën “ADN Politico”.

“Nuk jemi kundër investimeve të huaja”, shton kreu i ardhshëm i shtetit të Meksikës.

Në këtë mënyrë ai hodhi poshtë polemikat e lindura për shkak të dyshimeve se Obrador do të mbyllte hapësirat për kapitalet private dhe të huaja.

“Duam që të ketë investime për të pasur rritje ekonomike”, përfundoi presidenti i zgjedhur./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono