Megaoperacion, vihen në pranga 61 persona

10:59 | 07/05/201910:590

Megaoperacioni ndërkombëtar në fushën e trafikut të drogës i zhvilluar në Shqipëri dhe Greqi ka vënë në pranga 61 persona. Policia e Shtetit nën drejtimin e Prokurorisë për Krime të Rënda, pas 10 muajsh hetime, finalizoi operacionin “Brezi i Gjelbër”.

Një operacion ndërkombëtar antidrogë, i quajtur “Brezi i gjelbër”, ka vënë në pranga 61 shtetas shqiptarë dhe të huaj. Këto janë pamjet e aksionit policor të zhvilluar në disa qytete të vendit.

Drejtori i Policisë Shtetit, Ardi Veliu bashkë me Prokurorin e Krimeve të Rënda, Anton Martini pohuan se, hetimet kishin nisur 10 muaj më parë.

Të hënën gjykata e Krimeve të Rënda lëshoi 26 urdhër-arreste, teksa 14 prej tyre u ekzekutuan. Mes të prangosurve janë, Florenc Llanaj, nëndrejtori i Spitalit të Sarandës dhe futbollisti i Delvinës, Adrian Xhibro.

Sipas Veliut, në hetim për korrupsion është edhe një prokuror në shkallën e parë në Gjirokastër, i cili u pezullua nga detyra.

“Në kuadër të këtij hetimi u evidentua një rast i dyshuar korrupsioni në sistemin e drejtësisë. Në datë 24 janar 2019 u ndaluan shtetasit E. H., banues në Tiranë dhe E. D., banues në Përmet, si dhe u procedua masa e sigurimit personal “Detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqësore” dhe “Pezullim i ushtrimit të detyrës publike” i shtetasit S. Ç., banues në Gjirokastër (Prokuror pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër). Këta shtetas janë akuzuar për veprat penale “Korrupsion aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe i funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, “Deklaratë e rreme përpara oficerit të policisë gjyqësore”.

Në operacion u përshinë me qindra forca policie, të Njësive Operacionale, FNSH si dhe ato të Drejtorive Vendore të Policive Vlorë, Gjirokastër, Fier, Tiranë, Elbasan, Korçë dhe Sarandë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono