Mediu në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së

12:40 | 11/07/2018

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, shqetësimet e opozitës shqiptare i paraqiti në  Asamblenë Parlamentare të OSBE-së, e cila u mbajt në parlamentin gjerman. Nëse OSBE vëzhgon zgjedhjet dhe bën rekomandime, kryetari i Partisë Republikane u shpreh se është e domosdoshme që të ndjekë dhe zbatimin e tyre, veçanërisht për blerjen e votës, ndikimin e krimit të organizuar në zgjedhje dhe kapjen e shtetit.

Garantimi i të drejtave të qyetatrëve sigurohet nga një gjyqësor i paravur, por sipas Mediut, Shqipëria është rast unik në Europë,  ku mungon Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë është bllokuar, ndërkohë që me zbatimin e reformës në drejtësi mund të shkojnë drejt mosfunksionimit edhe gjykata të tjera në vend. Kryetari i Partisë Republikane, Mediu, ngriti pikëpyetjen se si mund të luftohet korrupsioni në kushtet kur mungesa e pushtetit gjyqësor i jep autoritet vetëm qeverisë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono