Mediat serbe: Liverpool nuk do të aktivizojë Xherdan Shaqirin në Beograd

18:33 | 22/09/2018

Mediat serbe raportojnë se futbollisti me origjinë shqiptare i Liverpool, Xherdan Shaqiri, mund të mos jetë pjesë e ekipit në përballjen e 6 nëntorit në Beograd ndaj Cerna Zvezda – yllit të kuq. Vendimi mund të merret për të shmangur tensionet politike në fushën e gjelbër.

Lojtari i kombëtares zvicerane dhe Liverpool-it Xherdan Shaqiri, i lindur në Gjilan, mund të mos jetë në ndeshjen e 6 nëntorit e vlefshme për Champions League, në Beograd. Mediat serbe citojnë Goal.com, duke shkruar se Liverpool po merr në konsideratë të lërë Shaqirin jashtë ekipit për ndeshjen e Grupit C kundër skuadrës serbe Cerna Zvezda – Yllit të Kuq. Kjo për të shmangur tensione politike.

Më tej mediat serbe raportojnë se festimi i Shaqirit pas golit të shënuar ndaj Serbisë në kampionatin botëror Rusi 2018, është ende i freskët në kujtesën e serbëve. Kjo pasi lojtari me origjinë shqiptare që luan për kombëtaren zvicerane, krijoi me duar simbolin e Shqiponjës dhe mban flamurin e Kosovës në atletet e tij. Elemente këto që mund ta vënë në qendër të një presioni shumë të madh përballë më shumë se 50 mijë tifozëve serbë të Yllit të Kuq në Beograd.

Media serbe B92 citon dhe drejtorin sportiv të Yllit të kuq Zvezdan Terzic, i cili tha se ekipi i tij do të bëjë detyrën duke mbrojtur Shaqirin sic do lojtar tjetër të Liverpool por ai shtoi se nëse Shaqiri do të jetë pjesë e ndeshjes, do të jetë më i vogël se një lulëkuqe./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono