Mediat serbe “kryqëzojnë” Vuçiçin: Pjesëmarrja në Sofje një thikë pas shpine

16:49 | 17/05/2018

Mediat serbe i kanë kushtuar një hapësirë të gjerë samitit të Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në Sofje, ku ishte i pranishëm dhe presidenti serb Vucic. Pikërisht ky i fundit është kritikuar nga mediat në vend për praninë në një samit ku Kosova u trajtua si shtet.

Është cilësuar si një thikë pas shpine nga mediat serbe prania e kreut të shtetit Aleksander Vuçic  në Samitin e Sofies. Në një analizë të “Blic”, thuhet se mungesa e kryeministrit spanjoll Mariano Rajoi në samitin e bashkimit europian dhe vendeve të Ballkanit perëndimor dhe nga ana tjetër prania e Serbisë janë dy gjëra që nuk shkojnë. Në shkrim thuhet ndër të tjera se kreu i ekzekutivit spanjoll nuk mori pjesë në një takim ku Kosova përfaqësohet si shtet sepse praktikisht do të njihte statusin e shtetit si të barabartë me të tjerët. Nga ana tjetër, Serbia përfaqësohet nga presidenti Vuçic sepse ai këmbënguli se nuk duhej injoruar vendi organizator, Bullgaria. Nga kjo del se Spanja mbron qëndrimin e saj për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës, ndërsa Serbia nuk po e bën këtë.

Në këtë samit, Kosova u përfaqësua nga kryeministri Haradinaj, presidenti Thaçi dhe ministri i Punëve të Jashtme, Pacolli.

Ndërkohë para Qendrës e Kulturës në Sofie, pesë shtetas serbë protestuan kundër pranisë së delegacionit kosovar, që mori pjesë në Samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor. Ata mbanin në duar një parullë ku shkruhej “Kosova është Serbi”. /abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono