Mediat serbe: Guterres po shqyrton kërkesën për largimin e UNMIK nga Kosova

15:40 | 19/10/2018

Sipas mediave serbe, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres po shqyrton kërkesën e ish ambasadores amerikane në OKB, Niki Hejli, për largimin e Unmik nga Kosova.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, po merr në konsideratë kërkesën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për strategjinë e tërheqjes së misionit të OKB-së në Kosovë. Sipas agjencisë serbe të lajmeve Beta, kjo është konfirmuar nga selia e organizatës së Kombeve të Bashkuara me seli në Nju York.

Të pyetur nëse Sekretari i Përgjithshëm ka pranuar letrën e ish ambasadores amerikane në OKB, Nikki Haley, dhe cilat janë procedurat e mëtejshme që duhen ndërmarrë, zëdhënësi i zyrës së Guterres, u shpreh se mund të konfirmonte se sekretari i Përgjithshëm e ka parë letrën dhe është duke e analizuar. Në letrën e Hejli dërguar Guterres më 9 tetor, ambasadorja amerikane ka kërkuar hartimin e një strategjie për largimin e UNMIK-ut nga Kosova. Një kërkesë që në Beogard është cilësuar si një iniciativë për tërheqjen e UNMIK-ut nga Kosova./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono