Mediat serbe: 4 shtete duan të ndalojnë diskutimet për Kosovën në KS

18:44 | 24/10/201818:440

Sipas mediave serbe, janë katër shtetet e fuqishme të cilat duan të ndalojnë që të diskutohet për Kosovën në mbledhjen e 8 nëntorit të këshillit të sigurimit të OKB-së.

E përditshmja serbe “Novosti” shkruan se katër shtete të fuqishme po mundohen të ndalojnë që në rend të ditës në mbledhjen e 8 nëntorit të diksutohet mbi gjendjen në Kosovë. Tre antëraret e përhershme Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca, dhe Suedia si anëtare e përkohshme, mund të sabotojnë mbledhjen e radhës në Këshillin e Sigurimit në OKB.

Raporti i Sekretarit të përgjithshëm Antonio Guterres rreth gjendjes në Kosovë ishte parashikuar të ishte temë diskutimi edhe në mbledhjen e gushtit. Por, Britania e Madhe si kryesuese, në atë kohë, e Këshillit të Sigurimit, refuzoi propozimin e tij. E njëjta gjë ndodhi dhe në muajin shtator kur kryesues ishin Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por, rotacioni i kryesuesve ka kaluar tek Kina e cila në mbledhjen e radhës ka futur në rend të ditës raportin e Guterres për Kosovën.

Edhe pse rendi i ditës nuk është konfirmuar zyrtarisht, Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca dhe Suedia po mundohen që të anashkalojnë diskutimin për Kosovën.

“Novosti” shkruan se Serbia është në kontakt të vazhdueshëm me Kinën duke kërkuar caktimin e rendit të ditës në mënyrë teknike dhe jo mbi bazën politike, pasi kjo mund të arrihet vetëm me votat e shumicës.

Kjo pasi Kina bashkë me Rusinë janë dy anëtaret e tjera të përhershme të Këshillit të sigurimit, të cilat kanë të drejtën e vetos. Nga 15 vendet anëtare të perhershme dhe të përkohshme të Këshillit të Sigurimit,  Kosovën si shtet e kanë njohur nëntë prej tyre. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono