Mediat maqedonase: Rusia i kërkon OKB të diskutojë për Marrëveshjen e Prespës

11:41 | 06/11/2018

Sipas mediave maqedonase, ministria e Jashtme ruse ka konfirmuar se Rusia ka kërkuar një mbledhje urgjente jashtë rendit, të këshillit të sigurisë. Mbledhja pritet të mbahet brenda kësaj jave, me synimin që Rusia të vendosë “veton” për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës mes Athinës e Shkupit, e cila i jep zgjidhje përplasjeve shumëvjeçare mes dy vendeve për çështjen e emrit. Presidenti i Maqedonisë Ivanov, pak kohë më parë, kritikonte ashpër këtë marrëveshje nga foltorja e OKB-së, duke thënë se ajo shkelte identitetin dhe historinë maqedonase./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono