Mediat kosovare: Mustafa nuk do të kandidojë për kryetar të LDK-së

21:41 | 20/07/201921:410

Isa Mustafa ka vendosur të tërhiqet nga gara për Kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, të themeluar nga Ibrahim Rugova. Burime të” Express” thonë se lideri në largim i LDK-së deklaroi në mbledhjen e kryesisë se s’do të jetë kandidat. Të njëjtën deklaratë ai ka bërë dhe para kryetarëve të degëve me të cilët është takuar të enjten.

Njëra prej arsyeve për largim nga kreu i LDK-së, sipas burimeve është edhe gjendja e tij shëndetësore, por edhe mungesa e përkrahjes e konfirmuar nëpër sondazhe të ndryshme.

Ndërkohë, në garë pritet të jenë Agim Veliu dhe Lutfi Haziri, si dhe shefi i grupit parlamentar të kësaj partie Avdullah Hoti. Por një pjesë e anëtarësisë së LDK përkrah rikthimin e Fatmir Sejdiut.

Isa Mustafa, mori drejtimin e LDK në fund të vitit 2010, kur fitoi ndaj Fatmir Sejdiut. Aktualisht, LDK ka numrin më të madh të deputetëve në Parlament dhe numrin më të madh të Komunave./ABc News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono