Mediat greke: Presioni i Tsipras gjunjëzon Ramën

20:00 | 05/04/2019

Duke komentuar telefonatën Rama-Tsipras, mediat greke shkruajnë në edicionet e së premtes se presioni i kryeministrit grek ka patur efekt tek qeveria shqiptare, e cila sipas tyre ka ndryshuar qëndrim sa i takon ligjit për minoritetet dhe pronat në bregdet, rast i cili do të diskutohet edhe në OKB.

Mediat greke shkruajnë se kryeministri vendas Aleksis Tsipras shfaqet i vendosur të zgjidhë të gjithë problemet me Shqipërinë. Kështu vë në dukje gazeta e madhe greke, Ethnos, që e titullon ballinën e të premtes “Pas vizitës në Shkup Tsipras telefonon Ramën”. Sipas gazetës, qeveria tha se Tsipras e Rama gjatë bisedës telefonike, diskutuan mbi reformat që duhet të realizojë Tirana për t’u hapur negociatat e anëtarësimit në BE.

Mirëpo, shton gazeta, në mënyrë informale qeveria njoftoi se kryeministri grek u fokusua në VKM-në për pronat në bregdetin e Jonit dhe për aktet normative të ligjit mbi minoritetet. Gazeta, duke iu referuar burimeve diplomatike, njofton se qeveria shqiptare ka vendosur që pronat e diskutueshme do të regjistrohen nga pronarët dhe ato që do të mbeten pa pronarë do të kalojnë në administrimin e ministrisë së turizmit.

Sipas të përditshmes greke, kjo ka ndodhur menjëherë pas bisedës telefonike Tsipras – Rama. Ethnos e paraqet këtë zhvillim si rezultat të paralajmërimit që Tsipras i bëri Tiranës para disa ditësh, nga Bukureshti. Ndërkaq, sipas gazetës Ta Nea, çështja e pronave të minoritarëve do të diskutohet edhe në OKB, dhe madje me iniciativë të qeverisë gjermane.

Ta Nea u reformohet burimeve të veta, sipas të cilave Berlini ka paraqitur një paketë me katër pyetje, në kuadër të sesionit të 33-të vlerësimit periodik të vendeve anëtare të Kombeve të bashkuara. Sipas Ta Nea-s, një nga pikat lidhet me të respektimin e të drejtës së pronës në përgjithësi dhe në veçanti sa zbatohet kjo e drejtë për minoritetet.

 Analistët grekë vërejnë se ditët e fundit po bëhen përpjekje nga të dy palët për ç’tensionimin e atmosferës ndërmjet Athinës dhe Tiranës. Analistët ndërkaq theksojnë se duhet pritur, për t’u bindur që, siç thonë, Rama  nuk ndryshon sërish qëndrim. Gjithsesi, analistët mbeten skeptikë nëse negociatat e bllokuara dypalëshe do të zhbllokohen e finalizohen para mbajtjes së zgjedhjeve të dyfishta në muajin maj.

Por ata nënvizojnë se është koha që të dy palët të ulen seriozisht në tryezën e bisedimeve për zgjidhjen e problemeve që gjithsesi nuk kanë peshën e kontestit që Athina kishte me Shkupin dhe u zgjidh me marrëveshjen e Prespës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono