MD: KE konfirmoi si efektiv mekanizmin e kompensimit të pronës

12:46 | 23/09/201812:460

Këshilli i Evropës ka konfirmuar si funksional dhe efektiv mekanizmin e miratuar nga qeveria shqiptare për kompensimin e pronave.

Ministria e Drejtësisë e bën të ditur përmes një njoftimi për shtyp ku thotë se Komiteti i Ministrave vendosi të miratojë rezolutën për mbylljen e procesit të mbikqyrjes së masave të përgjithshme për çështjet që lidhen me kompensimin e pronave përfshirë vendimin pilot të Manushaqe Putos e të tjerë.

Shqipëria sipas Këshillit të Evropës, Shqipëria ka përmbushur detyrimet për ngritjen e mekanizmave të brendshëm për kompensimin e pronave të shpronësuara nga regjimi komunist.

Ministria e Drejtësisë thotë se ky kompensim tashmë është i garantuar dhe do të realizohet brenda afatit ligjor 10-vjeçar./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono