Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit, PS paraqet prova të reja

11:00 | 22/11/201911:000

Sot në orën 11:00 do të mblidhet Komisioni i Posaçëm Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Sipas raportimit të gazetarit Juxhin Mustafaraj për abcnews.al, Komisioni do të mblidhet për të shqyrtuar opinionin e Komisionit të Venecias, që theksonte se Meta tejkaloi kompetencat, por shkelja nuk është aq e rëndë sa Presidenti të shkarkohet.

Gjithashtu do të shqyrtohet edhe raporti sekret nga SHISH, ku kreu i shtetit deklaroi se u bazua për të anuluar me dekret zgjedhjet e 30 Qershorit.

Ndërkohë që pjesë e objektit të komisionit pritet që të bëhet edhe kërkesa e PS-së, që akuzon Metën për shkelje të tjera këtë herë për emërimin e Marsida Xhaferllarit në Kushtetuese.

Pritet që mazhoranca sot të kërkojë zgjatjen e hetimeve për shkarkimin e presidentit e republikës Ilir Meta. Një element shtesë që do të paraqisë në kërkesën e saj PS, do tëjetë edhe ngërci i krijuar nga Presidenti i Republikës me Gjykatën Kushtetuese./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono