Mbi 100 studentë ende të mbyllur në universitet në Hong Kong, guvernatorja: Dorëzohuni në paqe

12:35 | 19/11/201912:350

Guvernatorja e Hong Kong u shpreh shumë e shqetësuar për situatën e rrezikshme të universitetit Politeknik, të rrethuar nga policia, dhe theksoi se duhej një zgjidhje paqësore për situatën. Brenda në kampus ndodhen të bllokuar rreth 100 studentë, ndërsa 600 manifestues janë larguar sipas Lam.

Liderja e Hong Kong i ka kërkuar personave të mbetur në kampusin e Politeknikut, të kthyer tashmë në bastionin e protestave pro demokracisë, që të dorëzohen në mënyrë paqësore duke premtuar se kishte urdhëruar policinë që të menaxhojë situatën në mënyrë njerëzore. Për studentët e bllokuar kjo është dita e tretë e rrethimit.

Lam kërkoi që ata t’i japin fund akteve të dhunës, të dorëzojnë armët, të dalin në mënyrë paqësore dhe të ndjekin urdhërat e poicisë; duke shtuar se minorenët që ndodhen në kampus do të trajtohen në mënyrë shumë njerëzore dhe nuk do të arrestohen menjëherë.

Kreu i ri i policisë së Hong Kong i emëruar nga qeveria kineze, kërkoi mbështetjen e popullsisë për të dënuar dhunën e shpërthyer në qytet, e cila sipas tij është shumë pranë akteve të terrorizmit.

Ai nuk pranoi se policia kishte përdorur dhunë të tepruar ndaj protestuesve duke thënë se agjentët janë të detyruar të përdorin forcën kur ka dhunë./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono