Mbërrin “Superhëna”

13:59 | 19/02/201913:590

Hëna e mbrëmjes së 19 Shkurtit do të jetë më e shndritshmja dhe më e madhja e këtij viti. Ajo që e bën shumë të veçantë është fakti se hëna do të gjendet pikërisht në pikën e orbitës së saj më pranë tokës.

Superhëna më spektakolare e 2019-s do të mbërrijë të martën e 19 Shkurtit duke u shfaqur në qiell më e shndrritshme në krahasim me një hënë të plotë normale. Fakti që e bën aq të veçantë është fakti se hëna do të gjendet pikërisht në pikën e orbitës së saj më pranë tokës.

Edhe pse “Superhëna” nuk është një term shkencor, hëna do të duket dhe 7 për qind më e madhe se zakonisht. Hëna përshkon rreth Tokës një orbitë shumë të shtypur, në të cilën çdo muaj prek distancën minimale dhe atë maksimale.

Kjo e 19 Shkurtit është “Superhëna” e dytë e viti 2019, pas asaj që rastisi me eklipsin mes 20 dhe 21 Janarit që u cilësua si agim i “Hënës së kuqe”. Ndërsa “Superhëna” e ardhshme do të jetë në 21 Mars. Astrologët bëjnë apel që të gjithë të kenë aparatet fotografik gati pasi ky është një rast për të mos u humbur./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono