Mbërrin në Turqi 15-vjeçarja me sëmundje të rrallë

21:34 | 19/08/201921:340

Është nisur për kurim në Turqi, 15-vjeçarja Elona Kuburja nga Fushë-Kruja, e cila vuan nga një sëmundje mjaft e rrallë. Bëhet fjalë për diagnozën “Hemangioma Kongenitale”, e cila i rrezikon jetën 15-vjeçares.

Për rastin e saj ka reaguar kryeministri Edi Rama, i cili ka bërë të ditur se Elona Kuburja është nisur privatisht, por qeveria shqiptare do t’i mbulojë të gjitha shpenzimet për kurimin e saj.

Rama ka sqaruar se rasti është ndjekur me mjaft interes, por përgjigjja nga autoritetet turke është vonuar për shkak të procedurave dhe specifikës së sëmundjes.

“Uroj me gjithë zemër që vogëlushja të kthehet shëndoshë e mirë në Shqipëri”, e përfundon statusin e tij në rrjetet sociale, kryeministri Rama./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono