May raporton në Parlament për sulmet ajrore në Siri

12:53 | 16/04/2018

Kryeministrja britanike, Theresa May, do të raportojë në Parlamentin e vendit për sa i përket bombardimeve ajrore në Siri, nga SHBA dhe Franca e Britani, për të cilat Parlamenti britanik nuk kishte dhënë më herët miratim.
Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Franca të shtunën sulmuan objektiva të ndryshme në Siri, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi të dyshuar kimik në Duma, ku mbetën të vrarë mbi 70 persona. Parlamenti britanik rifillon punën, pas pushimeve pranverore për këtë arsye deputetët nuk janë konsultuar para sulmit në Siri.
Gjithsesi qeveria britanike nuk është e detyruar me ligj që të marrë miratimin e Parlamentit për perfshirjen në sulme ajrore në situata të tilla, sipas asaj që raporton Associated Press./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono