Matoshi: Morina së shpejti do të shndërrohet në një park

18:22 | 01/02/2019

“Morina së shpejti do të shndërrohet në një park dhe vendpushim me drurë dekorativë dhe hapësirë relaksuese”. Këtë premtim bëri Ministri për Mjedisin dhe planifikimin Mjedisor në Kosovë Fatmir Matoshi në studion e ABC News, i pyeur rreth marrëveshjeve me Shqipërinë dhe implementimin e tyre.

“Ne jemi dakord me ministrin Klosi të fillojmë nga gjërat e vogla praktike, përshembull Morinën ta shndërrojmë në një park. Shpresojmë që së shpejti nuk do ketë kufi aty. Do të mbetet një vendpushim shumë i mirë, do mbjellim drurë dekorativë hapësirë relaksuese”.

Sipas tij kjo bëhet për të treguar përkushtimin ndaj mjedisit duke nisur nga pikat dhe për të vijuar më tej me malet e Pashtrikut dhe ide të tjera.

“Për të treguar përkushtimin tonë që nga pikat kufitarë për mjedisin, malet e Pashtrikut dhe ide të tjera që do i zhvillojmë sëbashku”.

Ai informoi se këtë vit organizohet pastrimit të tokës, e cila do të jetë një reklamë shumë e mirë nga Kosova dhe Shqipëria.

“Ne organziojmë këtë vit fushatën e pastrimit të tokës dhe këtu dakorduam që bashkë me organizatorët një vend të veçantë të japinm edhe ministria e mjedisit të Shqipërisë. Do jetë një reklamë shumë e mirë nga Kosova e Shqipëria”.

Gjatë fjalës së tij në studion e  ABC News me Juli Xhokaxhi, Matoshi foli edhe për asgjësimin e mbetjeve kimike, ndërtimin e impianteve inceneratorë dhe shndërrimine tyre në përfitime për qytetarët, ndërsa shtoi se problem kryesor mbeten shishet plastike.

“Ne kemi mbëshettur dy impiante me 7 mln euro me ndërtimin e tyre. Këtë vit marrim vendimin e madh, duhet bashkëpunim edhe me aktorët e tjerë dhe kryeministrin dhe këto mbeturina ti shndërrojmë në pëprfitime për qytetartë, për t’u hapur rrugë dhe investitorëbve të rinj.

Ka ndotje kimike, ujra që dalin nga miniera, deponi ilegale të krijuara më shumë se 20 vite kanë mbetur dhe 350 të tjera dhe po punojmë t’i eleminojmë edhe ato dhe të hyjmë në procesin e riciklimit. Problemi kryesor mbeten shishet plastike” ./abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono