Marshim protestë për Teatrin, thirrje Presidentit: Mos e dekreto ligjin

22:07 | 12/07/2018

Artistë dhe anëtarë të shoqërisë civile zhvilluan të enjten një marshim protestë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.  Para kryeministrisë dhe presidencës, protestuesit kërkuan kthimin e ligjit që i hap rrugë prishjes së godinës.

Ashtu si kishin paralajmëruar, pasditen e së enjtes artistë dhe anëtarët të shoqërisë civile u bënë bashkë para Teatrit Kombëtar për të nisur marshim-protestën përgjata bulevardit “Dëshmorët e Kombit” kundër shembjen së godinës së Teatrit.

Ndalesa e parë ishte tek Kryeministria.

Më pas protestuesit shkuan para Presidencës. Përmes një megafoni ata dërguan mesazhe kreut të shtetit.

“I dashur President mos e dekreto këtë ligj”.

“Dil nga rreshti, bëhu burrë do bëhesh i dyti pas Pandeli majkos që del nga rreshti, mos njollos veten me këtë turp.

Guximin për një lutje publike kundër prishjes së teatrit e mori edhe një i mitur që jetonte në Itali.

“Mos e prishni Teatrin”.

Ligji që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar u miratua në Parlament me 75 vota pro në seancën plenare të 5 korrikut.  /abcnews.al

 

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono