Marrëveshjet për unifikimin doganor nuk zbatohen në Morinë

17:01 | 03/01/2019

Çdo ditë në pikën kufitare të Morinës udhëtarët përballen me fluks automjetesh. Marrëveshjet e nënshkruara mes dy qeverive për bashkimin doganor  ende nuk janë zbatuar. Qytetarët ankohen se kontrollohen njëkohësisht nga policia shqiptare dhe nga policia e Kosovës.

Unifikimi doganor në Morinë nuk po funksionon. Të gjitha marrëveshjet ekzistojnë vetëm në letër. Qytetarët kontrollohen edhe nga Policia Kufitare e Shqipërisëe dhe nga Policia e Kosovës. Situatën udhëtarët e konsiderojnë të papranueshme.

“Unë po pres sepse jam një qytetar që kaloj sepse punoj në Kosovë, por nuk e di se pse doganat janë bashku, por unë e di që edhe Shqipëri e Kosova kanë dogana. Na kontrollojnë në të dyja anët”.

“Zoti e di. Ai thotë s’ka kufinj, këtu ka duplla kufinj”.

“Sikur me qenë në doganë serbe”.

Me radhët kilometrike janë mësuar, madje nuk prisnin ndryshime as për Vitin e Ri.  Tetë sportele janë në punë, por vargu i automjeteve ka shkuar deri në thellësi të territorit të Shqipërisë.  E njëjta situatë përjetohet këtu çdo ditë. Në të dy anët e kufirit ka rritje të numrit të lëvizjeve. Disa qytete të Kosovës tashmë shihen si mundësi për kryerjen e shumë shërbimeve dhe nevojave  ditore nga banorët e Kukësit./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono