Marku përplaset me prokurorin Sokol Malaj në mbledhjen e KLP

12:33 | 11/04/2019

Një debat i ashpër ndodhi mes Kryeprokurores Arta Marku dhe prokurorit Sokol Malaj gjatë mbledhjes së këshillit të Prokurorëve. Shkak u bë ndërhyrja e prokurorit Malaj për të sqaruar sipas tij mënyrën e përzgjedhjes së anëtarit. Kjo revoltoi Kryeprokuren Arta Marku, e cila ka kundërshtuar propozimin e Sokol Malajt.

Malaj tha se kjo mbledhje bëhet për përzgjedhjen e një anëtari jo të paracaktuar, duke dhënë pëlqimin për një kandidaturë që votohet apo nuk votohet. Ai shton se në fletë votim të ketë votë pro, kundër dhe të pavlefshme dhe kandidati duhet të bëhet anëtar nëse merr 50+1% të votive.

Por Marku e shikon këtë propozim në kundërshtim me ligjin. Më pas ajo u shpreh se do vazhdojnë votimet, dhe se mund të largohet ai që nuk do të marrë pjesë. Kjo bëri që prokurori Sokol Malaj të largohet. /abcnews.al

 

 

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono