Marangozi modest, një bamirës i madh që duhet marrë shembull

10:30 | 22/07/201910:300

Një shembull për tu ndjekur! Kjo është historia e amerikanit Dale Schroeder, i cili kishte punuar shumë gjatë gjithë jetës së tij për t’iu mundësuar studimet 33 adoleshentëve nga një vend i vogël në Iowa, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai bëri një jetë shumë modeste dhe nuk u martua. U rrit në varfëri dhe punoi për 67 vjet pa ndërprerje. Nga puna e tij, ai arriti të kursente rreth 3 milionë dollarë në një llogari të fshehtë, raportojnë mediat amerikane.

Jo shumë kohë përpara se të ndërronte jetë në vitin 2005, Schroeder i tha avokatit Steve Nielsen se donte që kursimet e tij të ndaheshin mes të varfërve. Kështu, gjatë 14 viteve të fundit falë parave që ai mblodhi, 33 adoleshentëve iu dha mundësia për të studiuar pa pagesë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono