Maqedonia nis sot zyrtarisht bisedimet për anëtarësim në NATO

11:20 | 18/10/201811:200

Maqedonia që sot nis zyrtarisht bisedimet për anëtarësim në NATO. Bisedat aderuese të enjten dhe të premten do të zhvillohen në dy sesione. E para do të përfshijë çështjet politike dhe të mbrojtjes, për përmbushje të kushteve për anëtarësim. Ndërsa e dyta përfshin çështje të lidhura me resurset, sigurinë, aspektet juridike si dhe kontributin e Maqedonisë në buxhetin e përbashkët të Aleancës. Në këtë fazë të bisedimeve do të konfirmohet edhe korniza kohore për kompletimin e tyre. Megjithatë një tjetër pengesë për anëtarësimin e plotë mbete çështja e emrit. Greqia mund të bllokojë hyrjen në NATO nëse nuk implementohet marrëveshja e Prespës, e cila këto ditë po diskutohet në kuvendin e Shkupit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono