Maqedonia në NATO, meritë e Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras

21:07 | 06/02/2019

Në “Byro Politke” mbremjen e sotme është folur për aderimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Të ftuarit në studoi Arata Dade, Paskal Milo, Lisen Bashkurti dhe Ilir Kalemaj, janë shprehur se Kryeministri Zoran Zaev dhe si grek Alexis Tsipras kanë bërë një punë shumë të madhe.

Arta Dade: Është për të adminuar dy Kryeministrat, që përmes rezistencës që i bënë faktorit të brenshëm por edhe të jashtëm ato arritën të zgjidhin një çështje që ishte e pazgjidhshme për 25 vjet. Maqedoni e Veriut ka hapur rrugën për në BE. Jam e bundur që duke manifestuar vendosmëri dhe largpamësi patjetër dhe faktori shqiptar besoj se do shërblehet nga Komision Evropin dhe BE për antarësim të plotë në BE.

Paskal Milo: Ajo që ndodhi ishte e  parashikuar. Maqedoninë në NATO e shikoj si efek pozitiv për të stabilizuar Ballkanin. E shikoj si përpjekje për t’i krijuar barriera ndërhyrjes ruse në Ballkan. Në këtë aspek Rusia e ka pranuar sfidën dhe e provoi me Maqedonin dhe tani karta më e fortë e Rusisë në Ballkan është Serbia.

Lisen Bashkurti: Pse pikërisht u zgjidh tani konflikti 25-vjeçar me dy shteteve? Më shumë se aktorët e mëdhnj botëror në rastin konkret kanë lëvizur aktorët lokalë që janë lidershipi i dy vendeve. Ky duhet marrë si shmebull nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor.  Këto dy liderë qoftë Csipras që u përball me një krizë të madhe dhe Zaev që u përball me kriza të brendshme, ata janë model i lidershipit në Ballkan. Janë lidër evropianë, janë transparentë, janë të hapur. Ata kanë treguar maturi shumë të madhe dhe kanë treguar një model kaq të madh. Në Shqipëri nuk po shikojmë model të tillë, shikojmë arrogantë ndërsa në Kosovë shikojmë lider imponues. Ky është një model i madh që iu dha Ballkanit në këtë moment. Qëndrimi i Uashingtonit dhe Brukselit janë të njohur.

Ilir Kalemaj: Është për të ardhur keq me ritmet e shpejta që vjen Maqedonia dhe Shqipëria jo. Nën Zaev ka bërë hapa shumë të mëdhenj përpara. Maqedonisë i hapet drita jashile për të hapur negociatat me BE./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono