Maqedonia në NATO, Greqia ratifikon protokollin e anëtarësimit

22:20 | 08/02/2019

Është votuar me 153 vota pro mbrëmjen e së premtes në Parlamentin grek ratifikimi i protokollit për anëtarësimin në NATO të Maqedonisë së Veriut. Votimi, i mbajtur në një klimë të tensionuar politike, ka kaluar me një diferencë prej 13 votash, në seancën me 294 ligjvënës të pranishëm. Konkretisht, ratifikimi është votuar nga 145 deputetët e partisë Syriza dhe 8 deputetë të pavarur. Sikurse ishte paralajmëruar, deputetët e opozitës kanë votuar të gjithë kundër; ndërkohë që një deputet ka abstenuar. 6 anëtarë të tjerë të Parlamentit kanë munguar në votim, përfshirë këtu zëvendës ministrin për Zhvillimin Rural, Vasilis Kokalis, nga të pavarurit./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono