Maqedonia e Veriut heq mundësinë e legalizimit pa leje me një euro

16:51 | 24/11/201916:510

Në Maqedoninë e Veriut, Ministria e Transportit dhe Lidhjeve pritet të dorëzojë brenda dy javësh në qeveri propozimin e ri të Ligjit për Legalizimin e Ndërtimeve të Paligjshme. Qytetarët që duan ta legalizojnë ndërtimin e paligjshëm, duhet të paguajnë shumën që duhet ti paguanin komunës para se të fillonin ndërtimin, dhe si dënim shtesë 50% nga shuma e taksave komunale. Ligji i ri pritet të jetë gati deri në fund të vitit.

Kryetari i bashkësisë për vetëqeverisje lokale, Petre Shilegov ka thënë se legalizimi i objekteve të ndërtuara në mënyrë të paligjshme me një euro për metër katror është tepër pak dhe populizëm i pastër. Ai theksoi se kjo është jo korrekte ndaj qytetarëve që paguajnë rregullisht detyrimet e tyre. Opozita VMRO-DPMNE thotë se çdo mendim aktual për ligj të ri është vetëm tentim për legalizimin e asaj që duhej të pengohet ose të rrënohet.

Opozitarët thonë se çmimi që përmendet prej 100% taksa komunale nuk është masë për vendosjen e rregullit, por ndoshta për legalizimin e shtëpive për fundjavë dhe objekteve të shumta luksoze pa dokumente. Sipas informacioneve, ligji i ri nuk do të vlejë për ndërtime kontestuese në rajonin e Ohrit për të cilat rrezikohet statusi i qytetit për në UNESCO. Të dhënat zyrtare nga Agjencia për Kadastrën e Patundshmërive tregojnë se deri tani janë parashtruar dhe zgjidhur pozitivisht 244.334 kërkesa për legalizim të ndërtimeve pa leje me ligjin aktual./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono