Maqedonia, Ali Ahmeti: Shqiptarët do votojnë pro ndryshimit të emrit

12:54 | 12/09/2018

Gjatë intervistës së tij në emisionin Opinion të gazetarit Blendi Fevziu, kryetari i BDI-së në Maqedoni Ali Ahmeti u shpreh se shqiptarët do të votojnë “pro”, në referendumin për emrin në 30 shtator.

Mbrëmjen e së martës në emisionin “Opinion” ishte i ftuar kreu i BDI-së në Maqedoni, Ali Ahmeti. Ky i fundit ndër të tjera u shpreh se shqiptarët votojnë për të ardhmen e tyre në Maqedoni. Që Maqedonia të integrohet në BE dhe NATO. Ai tha se është koha që në 30 Shtator të vendoset me votë në referendum e ardhmja e këtij shteti.

Blendi Fevziu: “Shqiptarët votojnë për emrin e Maqedonisë, apo për t’i hapur rrugë integrimit të Maqedonisë”?

Ali Ahmeti: “Shqiptarët votojnë për ardhmërinë në Republikën e vet të Maqedonisë. Shqiptarët votojnë që Maqedonia të integrohet në Nato, të anëtarësohet në BE. Shqiptarët votojnë që të jetojnë në paqe dhe stabilitet dhe pikërisht me 30 Shtator është komenti, koha që ne t’i arrijmë këto synime”.

Blendi Fevziu: “Pse duhet të ekzistojë Maqedonia, kur duket që bashkëjetesa ose krijimi i një unioni midis shqiptarëve dhe maqedonasve nuk po funksionon. Duket sikur shteti nuk funksionon dhe palët nuk do pajtohen kurrë”.

Ali Ahmeti: “Kjo nuk qëndron. Në Maqedoni funksionon shteti, funksionojnë marrëdhëniet e mira”.

Blendi  Fevziu: “A ka unitet”?

Ali Ahmeti: “Mund të flasim për politikanë që janë akoma të papërgjegjëshëm. Qytetarët e kanë kuptuar realitetin objektiv më shumë sesa politikanët”.

Prej ditësh me iniciativë të kryetarit të parlamentit të Maqedonisë Xhaferri, partitë shqiptare kanë nisur fushatën pro referendumit për të nxitur sa më shumë maqedonas që të votojnë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono