Maqedoni, viti shkollor nis me grevë, mësuesit kërkojnë rritje të pagave

18:31 | 02/09/201918:310

Viti i ri shkollor në Maqedoninë e Veriut ka nisur i pjesshëm për shkak të grevës që po zhvillohet në disa prej institucioneve arsimore të vendit.

Punonjësit e këtij sektori kërkojnë rritjen e pagave, me pretendimin se ato janë në nivelin më të ulët në rajon.

Zilja e parë ra për fillimin e vitit të ri shkollor, por jo në të gjitha shkollat.

Me dilema dhe pasiguri nxënësit iu drejtuan bankave shkollore, por vetëm disa u mirëpriten, ndërsa për disa dyert ishin të mbyllura.

Ministri për arsim dhe shkencë Arbër Ademi është i bindur se fillimi i vitit të ri shkollor është i suksesshëm dhe se ekziston zgjidhja për problemet e punëtorëve të arsimit.

Nuk është paralajmëruar takim për ditën e nesërme, thonë nga sindikata për arsim dhe shkencë, por presin që deri në fund të muajit të ketë zgjidhje, janë të kënaqur nga bashkëpunimi me ministrinë, por bisedimet e mëtejshme duhet të jenë në dobi të të gjithë punëtorëve të arsimit me qëllim që të ruhet dinjiteti i këtij profesioni.

“Po, pres telefonatë nëse jo takim. Po, kemi qenë në kontakt dje. Kemi marrëdhënie korrekte me ministrinë, kemi qëllime të përbashkëta me ministrinë në pjesën e statusit social të të punësuarve në arsim, por kjo është e pamjaftueshme, mungojnë rezultatet”, tha Jakim Nedellkov, kryetar i SASHK.

Rreth presioneve mbi drejtorët dhe arsimtarët nga SASHK-u pohojnë se kanë qenë minimale, ndërsa greva është zhvilluar pa ndërprerje.

Shoqata sindikale pret që në afat sa më të shkurtër kohor të ketë zgjidhje, në qoftë se kjo nuk ndodh janë të gatshëm për grevë të përgjithshme dhe aktivitete të  tjera të garantuara me ligj.

Në pjesën e pagave të punëtorëve të arsimit në rajon nga SASHK-u theksojnë se Maqedonia vazhdon të ketë pagat më të ulëta në rajon./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono