Maqedoni, vijon debati për ndryshimet kushtetuese

19:01 | 16/10/2018

Debatet mbi ndryshimet kushtetuese në Maqedoni kanë patur momente tensioni pasi kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi nuk i ka dhënë leje liderit të opozitës për të mbajtur një fjalim. Ndërkohë, kryeministri Zaev i ka shtrirë sërish dorën e bashkëpunimit VMRO-DPMNE-së.

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, ka refuzuar kërkesën e opozitës maqedonase që t’i lejohet liderit të tyre Mickovski t’u drejtohet deputetëve. Xhaferi ka theksuar se nuk ekziston një mundësi e tillë në rregulloren e Kuvendit, duke reaguar edhe në faktin që letra nuk i është adresuar atij si kryeparlamentar.

Xhaferi: “Së pari, kërkesa juaj nuk është në rregull, sepse nuk përputhet me rregulloren e Kuvendit. Pastaj, mbiemrin Xhaferi mund ta gjeni në fshatin tim Forinë, por Talat Xhaferi në Kuvend është një person tjetër. Ai është kryetari”.

Ndërkohë, deputetë të VMRO-DPMNE-së kanë hequr dorë nga diskutimi në parlament, sic thuhet pas thirrjes së liderit të tyre partiak, pasi nuk iu mundësua t’i drejtohej deputetëve. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe sot është prononcuar për falje dhe pajtim, duke shtuar se është i gatshëm të takohet me liderin e opozitës për kapërcimin e situatës së krijuar.

Zaev: “E mirëpres propozimin që të ulem me liderin Mickovski për të biseduar. Gjithmonë kam qenë për dialog dhe besoj se vetëm përmes dialogut mund të gjendet zgjidhja. Për këtë arsye i drejtohem Parlamentit, mjaft me ndarje e përçarje”.

Ndërkohë, deputetë të opozitës maqedonase të akuzuar për ngjarjet e përgjakshme të 27 prillit janë liruar nga arresti shtëpiak dhe pritet të marrin pjesë në seancën plenare ku po diskutohen ndryshimet kushtetuese. Lirimi i tyre në opinionin në Maqedoni është interpretuar si fillimi i pajtimit dhe faljes së paralajmëruar nga kryeministri Zaev. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono