Maqedoni, studentët e Tetovës në protestë

22:49 | 18/12/2018

Disa qindra studentë në Tetovë kanë dalë në protestë për të kërkuar reforma themelore në sistemin e arsimit të lartë. Të rinjtë kanë paraqitur 15 kërkesa për krerët e institucioneve, mes të cilave pavarësi akademike, transparencë dhe pjesëmarrje në vendimmarrje.

Qindra studentë por edhe nxënës të shkollave të mesme kanë filluar protestën në sheshin e Tetovës duke shpalosur 15 kërkesa, të adresuara MASH-it dhe drejtuesve të universiteteve në gjuhën shqipe. Protesta ishte inicuar përmes rrjeteve sociale nga të ashtuquajturat Lëvizja Studentore dhe Studentët e Revoltuar. Me pankarta dhe mbishkrime nga më të ndryshmet, studentët thonë se janë kundër korrupsionit dhe politizimit të arsimit sipëror.

Studentët e anketuar nga TV Klan Maqedoni thonë se protestojnë për përmirësimin e kushteve të studentëve, ndalimin e korrupsionit dhe se politika të jetë larg universiteteve.

Studentët protestën e vazhduan duke marshuar rrugëve të qytetit të Tetovës. Ndërkohë, në UT mësimi ka vazhduar sipas plan-programit të paraparë. Shumica e studentëve kanë refuzuar të prononcohen para kamerave.

Para objektit të UT-së studentët janë përballur me kordonin policor por nuk ka pasur kurrfarë fërkimesh. Protesta filloi dhe përfundoi pa ndonjë incident. Burime nga Sektori i Punëve të Brendshme në Tetovë thanë për tv Klan se e njëjta nuk ka qenë e paralajmëruar./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono