Maqedoni, LSDM e BDI triumfojnë edhe në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

10:21 | 30/10/201710:210

LSDM dhe BDI fituan shumicat e komunave në raundin e dyte të zgjedhjeve lokale qe u mbajt dje në Maqedoni. Ndersa mbeten per tu numeruar votat ne 4 komuna, VMRO-DPMNE dhe lëvizja shqiptare BESA thanë se nuk do të njohin rezultatin dhe kërkuan zgjedhje të parakohëshme. Lidhja socialdemokrate maqedonase dhe Bashkimi Demokratik për Integrim i shqiptarëve kryesojnë raundin e balotazhit të zgjedhjeve lokale të së dielës në Maqedoni. Një proces që kontestohet megjithatë nga partia e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski VMRO-DPMNE. Rezultatet paraprake të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve tregojnë se LSDM-ja e kryeministrit Zaev është fituese në 17 komuna. BDI rezulton fituese deri më tani në 6 komuna, mes të cilave në Tetovë e Strugë, ku triumfuan përkatësisht Teuta Arifi dhe Ramiz Merko. Mes partive të tjera shqiptare, Aleanca për Shqiptarët ka siguruar fitoren në 3 komuna, Leviza Besa në një po aq sa edhe PDSH. Ndërsa VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit ka siguruar fitoren vetëm në dy nga komunat ku u zhvillua balotazhi. Përmes një deklarate për shtyp, VMRO tha se nuk e njihte rezultatin dhe kërkoi mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të parakohëshme. Kontestim dhe kërkesë për zgjedhje parlamentare të parakohëshme shprehu edhe drejtuesi i Partisë shqiptare BESA, Bilall Kasami i cili tha se me këtë rezultat BDI-ja u shndërrua në degë të LSDM-së, duke i dhënë asaj ndihmë që i ktheu socialdemokratët e Zoran Zaevit në sovranë të shumicës së shqiptarëve. Por në reagimin e tij, kryeministri Zaev kërkoi nga partia e Nikolla Gruevskit që të mos hapë probleme, por të njohe rezultatin e zgjedhjeve. Aktualisht numërimi vijon në katër komuna.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono