Kuvendi nuk i heq mandatin ish-kryeministrit Gruevski

19:43 | 09/11/2018

Kuvendi i Maqedonisë nuk ka arritur të aprovojë propozimin për heqjen e mandatit të deputetit për ish kryeministrin Nikolla Gruevski. Në seancën plenare, vetëm 58 deputetë votuan në mbështetje të këtij propozimi, ndërsa ata që e kundërshtuan ishin 29 ligjvënës. Për të aprovuar heqjen e mandatit të Gruevskikt nevojiteshin 80 vota pro. Tani ish kryeministri maqedonas nuk rrezikohet nga Kuvendi, por vetëm nga Këshilli Penal, i cili deri të hënën do të duhet të deklarohet nëse përfundimisht do ta dërgojë Gruevskin në burg apo jo. Më herët komisioni për mandate i propozoi Kuvendit që t’ia marrë mandatin Gruevskit pasi është bërë i padenjë për ta ushtruar funksionin e deputetit. Ndërkohë, Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar ish kryeministrin me dy vite burg për shpërdorim fondesh në blerjen e një automjeti të blinduar për 600 mijë euro./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono