Maqedoni, Kuvendi miraton amnistinë për ngjarjet e 27 Prillit

23:47 | 18/12/2018

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar me 95 vota pro ligjin për amnistinë për pjesemarresit ne ngjarjet e 27 Prillit 2017 ne parlament, kur krerët e koalicionit të ri qeverisës u dhunuan nga deputetët e VMRO-DPMNE-së.

Shumica  parlamentare hodhi poshtë një kërkesë të opozites për amnisti të përgjithshme. Ligji i miratuar, i njohur ndryshe si ligji për pajtim dhe integrim, parashikon faljen e të gjithë personave që nuk u përfshinë në mënyrë direkte në aktet e dhunës, por jo organizatorët dhe agresorët.

Sipas mediave maqedonase, nga ligji përfitojnë rreth 30 persona, të cilët megjithatë do të kenë 5 ditë për t’u deklaruar nëse pranojnë faljen apo do të ndjekin rrugën gjyqësore për të dëshmuar pafajësinë. Amnistia përfshin edhe 6 deputetë të VMRO-DPMNE-së, ndërsa përjashton ish-krerët e shërbimeve sekrete, Mitko Çavkov dhe Vladimir Athanasovski. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono