Maqedoni, Kuvendi miraton amendamentin për shtetet fqinje

21:27 | 03/12/201821:270

Me 64 vota pro, 14 kundër dhe dy abstenime, parlamenti i Maqedonisë miratoi edhe amendamentin e tretë me radhë, për ndryshimin e Kushtetutës. Ky amendament thekson se “Republika e Maqedonisë së Veriut respekton sovranitetin, integritetin territorial dhe pavarësinë politike të shteteve fqinje”.

Ndërsa të dielën, deputetët miratuan amendamentin për ndryshimin në Kushtetutë te emrit, nga Republika e Maqedonisë, në Republika e Maqedonisë së Veriut. Njësoj si një ditë më parë, deputetët opozitarë kanë kundërshtuar ndryshimet kushtetuese, duke thënë se janë në dëm të idenditetit kombëtar të vendit. Këto amendamente janë formuluar në bazë të marrëveshjes për emrin me Greqinë, e firmosur këtë vit në Prespë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono